Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to dolegliwość, która dotyczy coraz większej grupy ludzi, głównie kobiet. Dotyczy kobiet w każdym wieku, często młodych i pełnych życia. Nietrzymanie moczu jest krępujące, utrudnia codzienną aktywność, często wyłącza kobiety z normalnego życia.

Przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to mimowolne uciekanie moczu na skutek wysiłku fizycznego, kaszlu, śmiechu lub kichnięcia. Przyczyną choroby jest zaburzony mechanizm zamknięcia cewki moczowej. Cewka moczowa jest nadmiernie ruchoma, a machizm zwieraczowy niewydolny, co powoduje trudności z utrzymaniem moczu w pęcherzu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może być również spowodowane osłabieniem dna miednicy mniejszej, które często jest konsekwencją porodu. W okresie przekwitanie, problem z trzymaniem moczu może być wynikiem niedoboru estrogenów, co skutkuje osłabieniem szczelności cewki moczowe.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – stopnie ciężkości

Wysiłkowe nietrzymanie moczu może mieć różne nasilenie. Wyróżnia się trzy stopnie ciężkości, tj.

  • Stopień I – popuszczanie moczu występuje w trakcie dużego wysiłku, kaszlu, intensywnych ćwiczeń
  • Stopień II – popuszczanie moczu występuje coraz częściej, pojawia się w trakcie chodzenia lub wstawania
  • Stopień III – najbardziej zaawansowana postać choroby. Popuszczanie moczu występuje bardzo często, w trakcie każdej czynności, również w pozycji leżącej.

Należy pamiętać, że wysiłkowe nietrzymanie moczu należy leczyć już w początkowym stadium choroby. Często pacjentki wstydzą się przyznać do problemu, ale zaniedbana i nieleczona choroba będzie się nasilać. Mogą również pojawić się powikłania, np. nawracające zapalenia pęcherza moczowego lub częste stany zapalne pochwy. Aby zdiagnozować chorobę, należy wykonać badanie ginekologiczne. Lekarz może zlecić również inne dodatkowe badania, np. posiew moczu, oznaczenie zalegania moczu, badanie radiologiczne, uretrocystoskopię itp. Często przeprowadza również test patyczkowy, którym bada ruchomość szyjki pęcherza. Zależnie od stopnia zaawansowania choroby, zleca się odpowiednie leczenie.

Umówi się na wizytę, zwiększ swój komfort życia.

Kontakt

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – leczenie.

Do leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu wykorzystuje się różne metody, zależne od stopnia zaawansowania choroby. Jeżeli choroba jest w początkowym etapie, bardzo pomocna jest fizjoterapia. Polega na regularnych ćwiczeniach mięśni dna miednicy. Pacjentka musi zaciskać pochwę, można również stosować specjalne stożki, które wspomagają rehabilitacje i poprawiają funkcjonowanie mięśni Kegla. Inną metodą leczenia, jest terapia hormonalna, ale jej skuteczność nie jest duża. Jeżeli rehabilitacja i leki nie przynoszą efektu, można zastosować leczenie chirurgiczne. Jedną na najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych metod leczenia jest laseroterapia.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu- laseroterapia metodą IncontiLase

Laseroterapia metodą IncontiLase to bardzo skuteczna, a zarazem bezpieczna i mało inwazyjna metoda leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Zabieg polega na wprowadzeniu do pochwy wiązki lasera, który obkurcza ściany pochwy, stymuluje wzrost włókien kolagenowych błony śluzowej. Dzięki temu przywraca się napięcie i sprężystość mięśni dna miednicy oraz górnej ściany pochwy. Zmniejsza się kąt nachylenia cewki moczowej, poprawia jej funkcjonalność. W klinice LaserMedica w Białymstoku, zabieg wykonywany jest laserem Neodymowo-Yagowym Dualis SP firmy Fotona. Laser Neodymowo-Yagowy jest najnowocześniejszy na rynku, posiada najgłębiej penetrujący promień lasera, dzięki czemu pozwala na wykonywanie zabiegu z doskonałą precyzją, bez uszkodzeń wierzchniej warstwy skóry. Efekty zabiegu są bardzo dobre, skuteczność zabiegu jest niemal stuprocentowa. Zabieg można wykonać w każdym stopniu zaawansowania choroby.

Zalecany jest głównie dla Pań, u którym problem nietrzymania moczu spowodowany jest wielokrotnymi porodami oraz wadami tkanki łącznej. Bardzo ważne jest, aby zabieg był przeprowadzany przez doświadczonego lekarza. Laseroterapia jest zabiegiem, który nie wymaga hospitalizacji. Jest całkowicie bezbolesny, wykonywany jest bez znieczulenia. Trwa około 30 minut, po zabiegu pacjentka może wrócić do normlanego funkcjonowania. Przez kilka dni po zabiegu może pojawić się lekki  przesięk płynu surowiczego , zalecane jest ograniczenie wysiłku fizycznego i wstrzymanie się z uprawianiem sportu. Prze 4 tygodnie należy wstrzymać się z współżyciem. Efekty laseroterapii są zauważalne od razu po zabiegu. Aby podtrzymać efekty, warto stosować ćwiczenia mięśni Kegla, lub terapię zastępczą, która jest zalecana u kobiet w okresie menopauzy.

Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę?

Skontaktuj się z nami już dziś!

Kontakt