Kaszak należy do zmian skórnych tworzących się w okolicach gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Torbiele wypełnione płynną lub półpłynną treścią nie są groźne. Powodem, dla którego wiele osób decyduje się na ich usunięcie, są względy estetyczne. Wybór metody laserowej jest oczywisty z powodu zadowalającego efektu zabiegu oraz krótkiego okresu rekonwalescencji. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, na czym polega laserowe usuwanie kaszaków oraz jak przebiega procedura zabiegowa.
Usuwanie zmian skórnych, takich jak kaszaki przeprowadza się laserem Erbowo-Yagowym. Selektywne działanie aparatu pozwala precyzyjnie nakierować światło lasera na zmianę skórną. Usunięcie kaszaka polega na stopniowym, warstwowym odparowaniu zmienionej tkanki. Pozostała w miejscu zabiegowym tkanka zdrowa regeneruje się, tworząc nowy naskórek. Okres ten trwa około 3 tygodnie, a rekonwalescencja pozwala na wykonywanie dotychczasowych obowiązków tak, jak dotychczas.
Pierwszym etapem procedury jest konsultacja z laseroterapeutą w celu oceny zmiany skórnej, wykluczeniu możliwości występowania u pacjenta przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu oraz wyjaśnienia kolejnych etapów laserowego usuwania zmiany skórnej.
Przed rozpoczęciem zabiegu na obszar, na który będzie oddziaływał laser, nakłada się preparat znieczulający. Czynność ta nie jest konieczna z uwagi na bezbolesność zabiegu i stosowana w przypadku pacjentów wrażliwych na pieczenie i szczypanie odczuwalne w trakcie.
Podczas zabiegu laseroterapeuta kieruje laser na zmianę skórną, co doprowadza do jej odparowania i wytworzenia strefy koagulacji. W wyniku tego powstaje strupek, który odpada samoistnie w ciągu 4 do 5 dni po zabiegu. Czas usunięcia jednego kaszaka trwa od 30 sekund do jednej minuty, a jej efektem jest trwałe zlikwidowanie zmiany bez pozostawienia śladu na naskórku po zagojeniu. Niewielka zmiana usuwana jest podczas jednego zabiegu i nie wymaga powtarzania sesji. Po zabiegu należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
Zadzwoń aby dowiedzieć się więcej