Laserowe leczenie grzybicy paznokci i skóry to bezinwazyjny zabieg dający skuteczne efekty. W wyniku oddziaływania wiązki lasera dochodzi do bezpiecznego i kontrolowanego zniszczenia komórek zmienionych chorobowo i pobudzenia zdrowych do regeneracji. Proces odrastania zdrowego paznokcia u dłoni trwa od 5 do 6 miesięcy, natomiast u stóp od 12 do 18 miesięcy. Dodatkowe działania profilaktyczne po zakończeniu terapii pozwolą ochronić paznokcie i skórę przed ponowną infekcją.
Laserowe leczenie grzybicy skóry i paznokci polega na naświetlaniu wiązką lasera płytki paznokcia oraz tkanek okalających. Zastosowany laser niszczy chore komórki, jednocześnie stymulując zdrowe do regeneracji. W zabiegu wykorzystuje się metodę frakcyjną powodującą termiczną lub cytotoksyczną destrukcję podskórnych strzępek grzyba.
Zabieg ma na celu zapoczątkowanie procesu odrastania nowego, zdrowego paznokcia. Fale emitowane przez laser eliminują bakterie i grzyby, a także pobudzają procesy immunologiczne komórek. Zabieg ten jest bezinwazyjny, bezbolesny, nie uszkadza płytki paznokcia oraz nie posiada skutków ubocznych. Nie wymaga późniejszej rekonwalescencji. Jego głównymi zaletami są przede wszystkim skuteczność oraz szybkość w walce z grzybicą skóry i paznokci.
Grzybica skóry wywołana jest zakażaniem grzybami chorobotwórczymi, których rozwój spowodowany jest różnorodnymi czynnikami. Do najczęściej występujących należą między innymi choroby układowe, w tym cukrzyca i niewydolność krążenia, niedostateczna higiena, oparzenia skóry czy urazy mechaniczne. Choć grzybica może występować na różnych częściach ciała, najczęstszą odmianą jest grzybica skóry głowy, dłoni i stóp oraz paznokci. Zabieg laserowego leczenia grzybicy warto wykonać, gdy:
Przed zabiegiem paznokcie są oczyszczane i przygotowywane do dalszych etapów. Zainfekowane części płytki zostają usunięte przy pomocy specjalistycznych frezów, a skarpety oraz obuwie pacjenta są dezynfekowane przy pomocy ozonu. Następnie zaczyna się zabieg właściwy, podczas którego zainfekowana część stopy lub dłoni wkładana jest do specjalnego urządzenia emitującego wiązki lasera. Płytka naświetlana jest w odległości 10-12 cm od powierzchni paznokcia. Warto zaznaczyć, że zabieg jest bezbolesny i trwa zwykle około 12 minut dla pojedynczej części ciała.
Nie należy się opalać przez 4 tygodnie zarówno przed, jak i po zabiegu. Różnego rodzaju kosmetyki można stosować dopiero po 24 godzinach. Po wykonaniu zabiegu nie zaleca się również korzystania z gorących kąpieli i sauny przez następne 14 dni. Ponadto nie należy wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych w ciągu 7 dni od wizyty. W trakcie trwania terapii zaleca się regularne stosowanie środków przeciwgrzybiczych na skórę oraz paznokcie. Do czasu wyleczenia grzybicy rekomenduje się wygodne, przewiewne obuwie (np. sandały).
Rekomendowana ilość zabiegów zależy od indywidualnych ustaleń, stopnia zaawansowania schorzenia oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Pełna terapia laserowego usunięcia grzybicy obejmuje 4 zabiegi, które powinno się wykonywać w tygodniowym odstępie. Rekomenduje się również późniejsze, zabezpieczające przed nawrotem choroby, zabiegi – 1 wizyta raz w miesiącu przez kolejne 3 miesiące od daty zakończenia terapii.
Należy pamiętać, że leczenie grzybicy jest zabiegiem długotrwałym. By uzyskać oczekiwany efekt, zabieg laserowego usunięcia strzępek grzyba trzeba uzupełnić o działania profilaktyczne, ochraniające paznokcie przed ponownym zainfekowaniem. Efekt finalny zabiegu widoczny jest wraz z cyklem pełnego odrostu paznokcia. U paznokci u rąk okres ten wynosi od 5 do 6 miesięcy, natomiast u paznokci u stóp od 12 do 18 miesięcy. Po tym czasie paznokcie odrastają zdrowe, jasne i proste.
Zabieg laserowego leczenia grzybicy nie jest wskazany w przypadku:
Zadzwoń aby dowiedzieć się więcej