logo
ul. Mławska 6/4 Białystok
Godziny pracy Pon - pt: 800 - 1800

Laserowe leczenie trądziku różowatego

Laserowe leczenie trądziku różowatego przeznaczone jest dla osób, które borykają się z problemem krostek i zgrubień wywołanych zaawansowanym rumieniem. Efektem zabiegu jest trwała redukcja zmian trądzikowych, zmniejszenie widoczności rumienia i wyeliminowanie stanu zapalnego. Wiązka lasera niszczy osłabione naczynia krwionośne, co działa bezpośrednio na przyczynę trądziku, a nie tylko na objawy.

Na czym polega zabieg laserowego leczenia rumienia?

Laserowe leczenie rumienia polega na oddziaływaniu wiązką lasera na miejsca zmienione chorobowo. Laser przenika w głąb skóry na głębokość kilku milimetrów, gdzie dochodzi do termicznego i selektywnego uszkodzenia gruczołów łojowych oraz ograniczenia produkcji sebum. Laseroterapia likwiduje istniejące stany zapalne poprzez niszczenie skupisk bakterii znajdujących się w ujściach gruczołów łojowych, co przyspiesza gojenie zmian trądzikowych i likwidację rumienia. Laser zmniejsza problem trądziku różowatego, pozostawiając zdrową skórę nienaruszoną.

Wskazania do zabiegu

Wskazaniem do zabiegu jest każda odmiana i stopień nasilenia trądziku różowatego. Choroba ta najczęściej dotyka dorosłych między 30 a 50 rokiem życia.

Zabieg laserowej redukcji zaleca się przy trądziku:

  • rumieniowym z teleangiektazjami – przelotnym lub przetrwałym trądziku powodującym obrzęk twarzy i uczucie pieczenia,
  • grudkowo-krostkowym – przetrwałym trądziku w środkowej części twarzy z okresowo występującymi zmianami w postaci krostek,
  • przerostowo-naciekowym – charakteryzującym się pogrubiałą, nieregularną powierzchnią skóry i obecnością zmian guzowatych,
  • ziarniniakowym – obfitującym w twarde, żółte, brązowe bądź czerwone grudki lub guzki.

Jak przebiega laserowe leczenie trądziku?

Czas terapii zależny jest od zaawansowania problemu i wielkości obszaru pokrytego trądzikiem. Zazwyczaj zabieg trwa od 20 do 60 minut. Przed rozpoczęciem procedury, lekarz dobiera właściwą długość fali światła laserowego na podstawie stanu skóry pacjenta. Na oczyszczoną i odtłuszczoną skórę nakładany jest specjalny żel wspomagający działanie lasera. Następnie wprowadzane jest pod naskórek światło lasera, które prowadzi do termicznego uszkodzenia komórek zawierających zbyt dużą ilość hemoglobiny.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu zaleca się unikanie promieni słonecznych oraz zabezpieczanie skóry kremami z SPF 50. Okres rekonwalescencji trwa zazwyczaj od 2 do 7 dni. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest podrażniona i może występować na niej zaczerwienienie. Po kilku dniach następuje etap regeneracji i złuszczania naskórka. W okresie zdrowienia skóry powinno się ją natłuszczać przeznaczonymi do tego preparatami do momentu ustąpienia rumienia. W trakcie trwania terapii nie należy podrażniać skóry chemicznie i mechanicznie, ani wykonywać makijażu.

Rekomendowana ilość zabiegów

Liczba rekomendowanych zabiegów zależy od stopnia nasilenia zmian trądzikowych. Efekty są widoczne już po 1 zabiegu, jednakże, by uzyskać trwały efekt, terapię należy powtórzyć kilkukrotnie. W przypadku działań prewencyjnych najprawdopodobniej wystarczą 2 spotkania. Pełna, kompleksowa terapii trwa zazwyczaj od 3 do 5 sesji przeprowadzanych w odstępach od 4 do 8 tygodni.

Efekty laserowego leczenia trądziku

Laserowe leczenie skóry działa najlepiej i najszybciej w walce z trądzikiem różowatym. Jako efekty terapii wymienia się całkowitą redukcję trądziku, zmniejszenie widoczności rumienia, wzmocnienie naczyń krwionośnych, wyeliminowanie stanu zapalnego, ujednolicenie kolorytu oraz pozbycie się bakterii z powierzchni skóry. Warto jednak pamiętać, że zabieg działa jedynie na aktualne zmiany i nie zapobiegnie genetycznym uwarunkowaniom, dlatego równocześnie z terapią zaleca się dbanie o właściwą dietę i odpowiednią pielęgnację. Zakres naszych usług mieści również laserowe usuwanie blizn, w tym blizn powstałych w wyniku nieleczenia lub nieodpowiedniego leczenia trądziku.

Przeciwwskazania do zabiegu

Za przeciwdziałania do zabiegu uznaje się:

  • ciążę i okres laktacyjny,
  • epilepsję,
  • cukrzycę,
  • posiadanie wszczepionego rozrusznika serca,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • opaleniznę,
  • aktywne zmiany wirusowe na skórze,
  • niektóre leki – obniżających krzepliwość krwi, retinolu, sterydów oraz fotouczulających.

Umów się na wizytę

Zadzwoń aby dowiedzieć się więcej