logo
ul. Mławska 6/4 Białystok
Godziny pracy Pon - pt: 800 - 1800

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie blizn to efektowna i mało inwazyjna metoda zwalczania skutków nieleczonego lub niewłaściwie leczonego trądziku. Podczas zabiegu usuwa się blizny i przebarwienia. W wyniku stymulacji produkcji kolagenu wpływającego na zdrowie i jakość naskórka powierzchnia skóry staje się wygładzona, a cera odzyskuje świeżość i blask. Blizny są spłycone, a koloryt skóry ujednolicony.

Na czym polega zabieg laserowego usuwania blizn?

Laseroterapia polega na nieinwazyjnym „dziurkowaniu” skóry w miejscu, w którym występują blizny. Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych ma na celu poprawienie jakości kolagenu oraz stymulację procesu odnowy naskórka. Wiązki laserów, tworząc mikro uszkodzenia skóry, rozpoczynają naturalny proces regeneracji i gojenia się zdrowej skóry. Zabieg wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym, dlatego jest on komfortowy i bezbolesny dla pacjenta.

Kiedy warto zdecydować się na laserowe usuwanie blizn?

Zabieg laserowy skutecznie usuwa blizny powstałe na skutek patologicznego gojenia się skóry po trądziku. Wśród wskazań znajdują się również blizny, na których pod wpływem promieni słonecznych powstały przebarwienia. Podobnie, jak w przypadku laserowego usuwania przebarwień, tak i w przypadku zmiany kolorytu blizn, efektem zabiegu jest wygładzenie i ujednolicenie koloru skóry. Zabieg wykonujemy w przypadku blizn:

  • zanikowych (zapadniętych),
  • przymieszkowych (drobnych i wypukłych),
  • bibułkowatych (cienkich),
  • przerostowych (guzowatych),
  • keloidów (bliznowca),
  • pozostawiających po sobie przebarwienia.

Zalecenia przed zabiegiem

Zaleca się unikania opalania w okresie 4 tygodni przed wyznaczoną datą zabiegu. Należy również zapoznać się z przeciwwskazaniami do wykonania terapii oraz zasięgnąć opinii dermatologa. Konsultacja jest niezbędna do zachowania bezpieczeństwa zabiegu i otrzymania możliwie najlepszych efektów. W ramach oferowanej przez nas konsultacji specjalistycznej zapewniamy ocenę stanu skóry i omówienie potencjalnych przeszkód do wykonania zabiegu.

Jak przebiega laserowe usuwanie blizn?

Przed rozpoczęciem zabiegu nakłada się na skórę znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu związanego z działaniem lasera. Zabieg właściwy przeprowadza się przy pomocy lasera frakcyjnego, którego wiązki mikroskopijnie „dziurkują” skórę powodując na niej mikro urazy. Uszkodzenie pokrywa od 7 do 30 procent powierzchni blizny. Działanie to stymuluje produkcję kolagenu oraz powoduje regenerację i przebudowę naskórka.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu widoczne może być zaczerwienie oraz delikatny obrzęk skóry. Jest to naturalna reakcja na zabieg, która ustępuje w ciągu kilku godzin. Przez kolejne dni następuje regeneracja naskórka, podczas której skóra brązowieje i zaczyna się łuszczyć. Proces ten trwa około tygodnia, natomiast całkowite wygojenie skóry następuje w okresie do 2 tygodni od momentu wykonania zabiegu. Podczas laseroterapii należy unikać intensywnej ekspozycji na słońce i stosować preparaty z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (najlepiej SPF 50). Bezpośrednio po zabiegu rekomenduje się septyczną ochronę obszaru zabiegowego, natomiast w trakcie etapu złuszczania się naskórka warto zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry.

Rekomendowana ilość zabiegów

Rekomendowana ilość zabiegów zależy od stanu skóry oraz zaawansowania problemu. Określa się ją na podstawie rozległości i umiejscowienia zmian. Zazwyczaj już po pierwszym zabiegu można stwierdzić, ile potrwa terapia, gdyż lekarz ma wtedy możliwość ocenić jakość skóry i jej skłonności do regeneracji. Zdarza się, że jeden zabieg wystarczy na pozbycie się płytkich blizn, jednakże w przypadku głębokich lub rozległych zmian skórnych, należy udać się na serię 4-6 zabiegów. Ilość ta jest niezbędna do osiągnięcia długofalowej przebudowy włókien kolagenu. Usuwanie blizn to trwały zabieg, dlatego po zakończeniu terapii nie trzeba go powtarzać.

Efekty laserowego usuwania blizn

Efekty zabiegu można zaobserwować po całkowitym wygojeniu blizn. Okres regeneracji skóry trwa od kilku tygodni do nawet kilkudziesięciu miesięcy po przeprowadzeniu terapii. W tym czasie dochodzi do trwałej naprawy kolagenu. Po zakończeniu terapii skóra zyskuje jednolity kolor i staje się zdrowa. Blizny zostają spłycone, a zmarszczki stają się mniej widoczne.

Przeciwwskazania do zabiegu

Za przeciwwskazania do zabiegu uznaje się:

  • aktywne infekcje w strefie zabiegu,
  • epilepsję,
  • cukrzycę,
  • ciążę i okres laktacji,
  • stosowanie niektórych leków – obniżających krzepliwość krwi, re tinolu, sterydów oraz fotouczulających,
  • nowotwory,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • świeżą opaleniznę.

Umów się na wizytę

Zadzwoń aby dowiedzieć się więcej