logo
ul. Mławska 6/4 Białystok
Godziny pracy Pon - pt: 800 - 1800

Jak wygląda zabieg laserowego usuwania pieprzyka?

Pieprzyki należą do znamion barwnikowych pojawiających się na ciele u osób w każdym wieku. Najczęściej należą do zmian łagodnych, jednak wymagają uważnej obserwacji i kontroli, ponieważ istnieje szereg czynników ryzyka mogących spowodować rozwinięcie czerniaka Z istniejącego znamienia. Kiedy można laserowo usunąć pieprzyk i jak przebiega zabieg?

Czym jest pieprzyk i kiedy można usunąć go laserem?

Znamię barwnikowe zbudowane jest ze stopniowo namnażających się melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. Najczęściej występujące zabarwienie pieprzyków jest brązowe, choć występują również w kolorze czarnym, czerwonym lub lekko różowym oraz w odcieniu zbliżonym do naturalnej barwy skóry. Mają regularny kształt, wyraźnie odgraniczony od reszty powierzchni skóry. Postrzępione i nieregularne krawędzie pieprzyka warto skonsultować z dermatologiem. Laserowe usuwanie pieprzyków można przeprowadzać w przypadku łagodnych zmian, których lokalizacja jest ryzykowna i może powodować częste występowanie podrażnień pieprzyka.

Przesłanki do laserowego usunięcia pieprzyka

Dermatolodzy nie popierają zapobiegawczego usuwania pieprzyków, natomiast wskazują sytuacje, w których mimo występowania łagodnej zmiany, zaleca się jej usunięcie. Należą do nich zmiany znajdujące się w okolicach karku, a także ramion i środkowej linii pleców. Zabieg laserowego usunięcia pieprzyka można wykonać również w przypadku zlokalizowania zmiany w okolicy narządów płciowych, sutków, oczu i nosa, a także pach oraz zgięciu łokci i kolan.

Jak przebiega zabieg laserowego usuwania pieprzyka?

Zabieg poprzedzony jest konsultacją z dermatologiem. Laserowe usuwanie pieprzyka zaczyna się od oczyszczenia i dezynfekcji obszaru zabiegowego. Światło lasera Fotona Dynamis SP kierowane jest na znamię. Selektywna praca urządzenia pozwala precyzyjnie nakierować laser na pieprzyk, nie oddziałując na zdrową tkankę wokół. W wyniku działania lasera pieprzyk ulega odparowaniu, a w jego miejscu powstaje zdrowy naskórek. Efektem jest bezbolesne i bezinwazyjne usunięcie zmiany barwnikowej.

Umów się na wizytę

Zadzwoń aby dowiedzieć się więcej