logo
ul. Mławska 6/4 Białystok
Godziny pracy Pon - pt: 800 - 1800

Które narośle skórne kwalifikują się do usunięcia laserowego?

Laseroterapia to nieustannie rozwijająca się dziedzina medycyny, która umożliwia szybkie i skuteczne usuwanie zmian skórnych z krótkim okresem rekonwalescencji. Selektywne działanie lasera pozwala na precyzyjne kierowanie impulsu i oddziaływanie na tkanki zmienione chorobowo. Jakie zmiany skórne można usunąć w gabinecie laseroterapii i jak przebiega proces usuwania narośli? Czy do zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować?

Jakie zmiany skórne można usunąć laserem?

Wśród narośli, które kwalifikują się do usunięcia za pomocą lasera, znajdują się:

  • włókniaki w postaci wystających, uszypułowanych narośli, najczęściej są miękkie i występują na szyi, na powiekach i w pachwinach;
  • brodawki łojotokowe i wirusowe, powstające na skutek wirusa HPV;
  • znamiona barwnikowe płaskie i wypukłe o charakterze niezłośliwym,
  • pozostałe narośla, takie jak kaszaki, prosaki, punkty rubinowe, ziarniaki czy grudki perliste.

Czy charakteryzuje się usuwanie znamion skórnych?

Jest wiele przyczyn powstawania znamion skórnych –  od niewłaściwej syntezy białek aż po nagromadzenie się melanocytów w jednym obszarze tkanki. Bez względu na to, czy mamy do czynienia ze zmianą barwnikową, czy naroślą, podczas zabiegu laserowego usuwania znamion skórnych dochodzi do odparowania tkanki zmienionej chorobowo i pozostawienia wyłącznie zdrowych komórek. Nowoczesna terapia laserowa umożliwia usunięcie znamion w zaledwie kilka sekund, nie pozostawiając blizn ani śladów pozabiegowych.

Podczas usuwania narośli dochodzi do przerwania ich ciągłości. Działanie lasera, podobnie jak w przypadku znamion barwnikowych, prowadzi do odparowania tkanek zmienionych chorobowo.

Czy do zabiegu usunięcia narośli laserem trzeba się przygotować?

Wizyty u dermatologa poprzedzającej zabieg laserowy wymagają w szczególności zmiany barwnikowe w celu wykluczenia złośliwego charakteru zmiany. Jeśli u pacjenta nie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia laserowego usunięcia znamion skórnych, w innych przypadkach zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Natomiast po zabiegu zaleca się dezynfekowanie miejsca zabiegowego oraz unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce.

Umów się na wizytę

Zadzwoń aby dowiedzieć się więcej